naše produkty nakupujte zde
 

Používání mýdlových ořechů

V dávných dobách užívaly indické ženy skořápky mýdlových ořechů pro mytí a péči vlasů. Lidé si již tenkrát uměli připravit tělové mýdlo ze směsi ořechového prášku a ajurvédských bylin. Ještě dnes se v provinciích Indie umývá nádobí a jiné domácí předměty mýdlovou pěnou. Kromě toho používali i výrobci šperků mýdlové ořechy, aby propůjčili lesk svým šperkům vyrobeným ze zlata a stříbra.

Naplňte sáček  4 až 6 půlkami skořápek mýdlových ořechů a dobře zavažte (čím tvrdší voda, tím více skořápek použijte). Sáček vložte přímo do pračky mezi prádlo. Pračku můžete nastavit s předpírkou i bez ní. Není třeba používat aviváž. Při vysokých pracích teplotách ořechy změknou více než při nízkých. Proto lze při nízkých teplotách použít ořechy vícekrát za sebou. Po skončení praní vyjměte sáček s ořechy a odstraňte jejich zbytky. Sáček usušte společně s prádlem a použijte pro příští praní. Zbytky ořechů lze zlikvidovat jako biologický odpad nebo použít do kompostu.

Kdo má v domácnosti velmi tvrdou vodu, měl by vedle ořechů používat i ekologicky šetrný změkčovač vody. Mýdlový ořech se výborně hodí pro všechny prací teploty. Ořech je ideální pro normálně znečištěné prádlo, při praní barevného prádla chrání barvy. Při náročných skvrnách se doporučuje přidat lžíci soli na skvrny. Pro přirozenou vůni prádla lze do pračky přidat éterický olej, např. levandulový. Pokud perete dvě pračky při nízkých teplotách (30°-60°C) za sebou, můžete použít také podruhé stejné balíčky mýdlového ořechu.