naše produkty nakupujte zde
 

Mýdlové ořechy VitaPura

V Indii a Nepálu se mýdlový ořech (lat. sapindus mukorossi) používá již od pradávna jako rostlinný prací prostředek. Po sklizni ze stromů se mýdlové ořechy louskají. Skořápky se opatrně vysuší a zabalí do látkových pytlíčků. Černé jadérko uvnitř nelze použít k jídlu ani k praní. Skořápky naopak obsahují cenné látky, které se vynikajícím způsobem hodí pro praní. Obsahují přírodní saponin, která má podobné účinky jako mýdlo.

Strom mýdlového ořechu má svůj původ v jižní Indii, postupně se však rozšířil do celé Indie. Strom mýdlového ořechu roste zpravidla do výše 15 metrů a jeho koruna je široká až 1,5 metrů. Listy bývají dlouhé mezi 12 a 30 cm. V období března a dubna má strom bílé květy. Plody (mýdlové ořechy) se sklízí v září a říjnu. Zralé ořechy mají zlatou barvu a jsou lepivé. Skladováním v suchu se ořechy vysuší. Jejich barva se změní v načervenale hnědou a lepivost se vytratí.

Pokud o mýdlových ořeších slyšíte poprvé, asi jen stěží uvěříte, že s nimi lze prát a čistit tak dobře jako s běžnými pracími a čistícími prostředky. Věřte, že lze. Samozřejmě jsou zde rozdíly, chce to ale odložit vžité předsudky, že jedním práškem vyperete vše do zářící čistoty. "Výrobcem" mýdlových ořechů je sama příroda, která člověka chrání. Jedná se tudíž o absolutně bezchemickou metodu praní a čištění.

Mýdlový ořech VitaPura lze použít bez problémů při praní v pračce. Látkový sáček zabraňuje, aby se ořech smísil s prádlem. Na rozdíl od běžných pracích prostředků, které obsahují značné množství chemikálií jako jsou rozpouštědla, vonné a konzervačních látky, rozjasňovače, je mýdlový ořech velmi šetrný k životnímu prostředí i k pokožce. Aviváž není nutná, prádlo je z hlediska vůně neutrální. S mýdlovými ořechy lze prát bílé a barevné prádlo na 30° – 90°C, vlnu i hedvábí. Slupky ořechů lze dle zkušeností použít až 4x! Jejich využití závisí na několika faktorech: teplota vody, tvrdost vody a způsob použití. V podstatě platí, čím tvrdší voda, tím je spotřeba saponinů vyšší a rychlejší. Saponiny se rozpouštějí ve vodě, teplé i studené. V horké vodě se jich rozpustí více. Perete-li při vysokých teplotách, můžete ořechy použít 1-2x, při nižších teplotách 3-4x. Při jiných druzích jejich využití - např. při čištění povrchů - nepřijdou ořechy tolik do kontaktu s vodou a lze je použít třeba 20x.

Kromě nezpochybnitelného ekologického aspektu používání mýdlových ořechů, je zajímavá i ekonomický stránka jejich využívání. Např. 1 kg sáčku vystačí pro čtyřčlennou rodinu při 2-3 pračkách týdně zhruba 9-12 měsíců. Cena 1 kg je 249,-. Pro srovnání činí výdaje za běžný prací prášek minimálně čtyřnásobek!.