naše produkty nakupujte zde
 

Používání menstruačního pohárku

Při správném zavedení je menstruační pohárek tak pohodlný, že úplně zapomenete, že existuje. Zpočátku je potřeba trochu praxe, protože každá žena si musí najít úhel a polohu, která je pro ni nejlepší. Nic složitého, jen trochu cviku. Úplně poprvé je možná příjemnější, učit se zavádění mimo dny periody. Ale až to zvládnete, budete překvapeny, jak to je jednoduché a efektivní.


Zavedení menstruačního pohárku
Menstruační pohárek není sterilně balený. Před prvním použitím ho tedy na 5 minut ponořte do vařící vody (můžete ho vysterilizovat i ve sterilizátoru na kojenecké lahve).

Prosím ujistěte se, že jsou malé otvory pod horním okrajem průchodné. Umyjte si ruce a navlhčete pohárek. Zaujměte příjemnou polohu (může to být vestoje, vsedě, v kleče či ve dřepu.) Stiskněte strany pohárku k sobě a přeložte na čtvrtiny. Takto složený pohárek pevně uchopte mezi palec a ukazovák tak, aby zakulacená strana směřovala od ruky.

Uvolněte se. Volnou rukou rozevřete stydké pysky a zaveďte pohárek do pochvy. Mělo by to být docela rychle, aby se pohárek nerozvinul ještě než bude zcela zasunut.

Při zavádění je někdy cítit odpor poševního svalu. Zůstaňte maximálně uvolněná. Je nepravděpodobné, že by vaše pochva byla příliš těsná. V případě potřeby můžete použít trochu lubrikačního gelu. Nepoužívejte však výrobky na bázi ropy, např. vazelínu. Při zavádění se nechte vést přirozeným směrem své pochvy. Ta směřuje šikmo dozadu, směrem k zádům, ne nahoru k hlavě. Pohárek nemusíte zatlačovat silou. Usadí se u poševního vchodu držen poševním svalem.

Po zavedení uchopte spodní konec pohárku (ne držátko určené k vytahování) a zatočte jím, abyste se přesvědčily, že se rozvinul. Pokud jím nelze otočit, zkuste to ještě jednou.

Pro některé ženy je držátko na vytahování moc dlouhé. Můžete ho zkrátit podle vlastní potřeby. Odstřihněte nůžkami tolik, aby konec držátka byl skryt v pochvě. Správná délka je velice důležitá: příliš dlouhé držátko může pochvu bolestně podráždit, pokud držátko z pochvy vyčuhuje, pohárek nebude těsnit, když se budete pohybovat.

Pokud máte pocit, že Vám pohárek vadí při sezení nebo chůzi, že příliš tlačí na poševní vchod, je možné, že musíte ještě kousek držátka odstranit.
Držátko můžete odstřihnout úplně, pokud máte stoprocentní jistotu, že pohárek umíte vytáhnout z pochvy i bez držátka.

Vyjmutí menstruačního pohárku
Umyjte si ruce. Zpočátku vyprazdňujte pohárek častěji. Tak často jako jste měnila tampony či vložky. Časem zjistíte, jak rychle se plní a jak často jej musíte vyprazdňovat. V každém případě jej vyprázdněte minimálně 3x-4x za 24 hodin.

Opatrně táhněte za držátko, až dosáhnete na spodní stěnu pohárku. Pokud jí nelze dosáhnout, zatlačte (břišními svaly). Jde to lépe v sedě, např. na záchodě nebo v podřepu. Spodek pohárku lehce zmáčkněte, pohárek se uvolní – uslyšíte, jak se odsál.

Táhněte lehce směrem dolů a nahněte pohárek lehce na stranu. Stiskněte na opačné straně a opět lehce táhněte. Pohárek musí být stále ve vertikální poloze, aby se tekutina nevylila. Vyprázdněte pohárek a očistěte ho pod tekoucí vodou. Pokud ho měníte v místě bez vody, můžete použít donesenou vodu v láhvi nebo jej vytřít ubrouskem a vymýt později, při dalším vyprazdňování pohárku.

Péče o menstruační pohárek

Je naprosto nezbytné udržovat pohárek čistý. Pravidelně jej vymývejte horkou vodou a jemným mýdlem. Na čištění prohlubní použijte kartáček. Nezapomeňte, že se při manipulaci s pohárkem dotýkáte svých intimních partií. Umyjte si před tím ruce! Krev se shromažďuje uvnitř pohárku, při šikovné manipulaci se tedy vůbec neušpiníte.

Při vyjmutí pohárek pouze omyjte vodou a znovu si ho zaveďte. Pokud byste používání během menstruace přerušila a pohárek nějakou dobu nepoužívala, je nutné ho před dalším použitím znovu vyvařit. Pokud nemáte po ruce umyvadlo (např. na veřejných záchodech), mějte sebou PET láhev s vodou.

Po ukončení menstruace pohárek sterilizujte (5 min. ve vařící vodě či ve sterilizátoru). Můžete použít i dezinfekční roztok z lékárny. Pokud pohárek vyvařujete, dbejte na dostatek vody v hrnci, aby nedošlo k deformacím. Společně s pohárkem dostanete látkový pytlík, ve kterém jej skladujte v době, kdy ho nepotřebujete.

Dírky pod horním okrajem slouží k lehčímu odsátí při vyjímání. Dbejte na to, aby nebyly ucpané. Nepoužívejte pohárek v kombinaci s látkami na bázi ropy či rostlinných olejů, jako vazelína, čajovníkový či jiné éterické oleje či agresivní čistící prostředky – mohly by narušit strukturu pohárku.

Po čase může pohárek změnit barvu (asi jako dětský dudlík), Nemění se tím jeho vlastnosti a neznamená to, že by byl špinavý. Pohárek nenahrazuje kondom a nechrání před pohlavně přenosnými chorobami.
 

Ekožena Marcela, 38 let
Zakoupila jsem menstruační kalíšek...Čas ukáže, ale vypadá, že kvasinkové infekce, které se mi...
 
AKCE!Menstruační kalíšek Mooncup B čirý - obrázek

AKCE!Menstruační kalíšek Mooncup B čirý

Balení:1 ks s taštičkou
Cena:182